Дистанційна робота гуртка "Хімія і довкілля" триває. Протягом березня вихованці гуртка «Хімія і довкілля» вирощували кристали з речовин (натрій хлорид, лимонна кислота, сульфат міді). Пропонуємо переглянути результати вирощування кристалів лимонної кислоти в домашніх умова вихованцем гуртка Єгором Яковенком.
Хід роботи.
❄️Розчинність речовини дуже велика при кімнатній температурі - більше 130 г на 100 мл води, а при нагріванні зростає в рази. Тому беремо посуд, насипаємо у воду лимонну кислоту з розрахунку 130-150 г на 100 мл води емність потрібно повільно нагрівати, перемішуючи розчин, доки речовина не розчиниться. Накриваємо папірцем і ставимо в місце для спостерігання я поставив на підвіконня.
❄️Спостерігаємо щодня за ростом кристалів, але не рухаємо посуд.
❄️ Коли утворяться на дні посуду кристалики, вибираємо декілька великих кристалів для подальшого вирощування. Для цього сформовані на дні ємності кристали треба обережно пересипати на рівну поверхню, обережно їх роз’єднати (якщо вони зрослися разом) і обрати найкращий монокристал. Він повинен бути правильної форми і не мати наростів. Оптимальний розмір - декілька міліметрів.
❄️Розчин фільтруємо.
❄️Обраний кристал потрібно прив'язати на рибальський шнур (волосінь) чи тонку нитку і підвісити у посуд з насиченим розчином так, щоб він не торкався стінок чи дна і не знаходився дуже близько до поверхні (для цього нитку можна прив'язати на паличку чи олівець). Посудину з розчином і підвішеним кристалом треба поставити в місце з малими амплітудами коливання температур і гарним доступом повітря. Щоб у розчин не потряпляв пил, його можна накрити серветкою. Далі потрібно лише чекати...
❄️Кристал росте швидко, але виймати його з розчину без потребі не рекомендується - він може тріснути. Кристал може бути прозорим або білим - це залежить він умов росту та наявності внутрішніх тріщин.
|